среда, 21 декабря 2011 г.


Самоаналіз уроку української мови,
 проведенного
Польковою Поліною Михайлівною
У 8-Б класі 20.12.2011

Тема: Односкладні речення з головним членом – підметом. Називні речення. Яким буде третє тисячоліття?

Мета: розглянути односкладні речення з головним членом-підметом, закріпити навички розбору називних речень; формувати вміння правильно визначати ці речення, відрізняти від двоскладних, виховувати в учнів мовленнєву культуру.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу


Місце уроку в системі роботи з української мови відповідає логіці навчального процесу.
Урок проведений на належному науковому та дидактичному рівні. При плануванні та проведенні уроку дотримувалася загальнодидактичних вимог. Тип та структура уроку відповідають його цілям і завданням. Час на види роботи був розподілений раціонально та доцільно. Обрані шляхи досягнення мети, комплекс прийомів, завдань сприяли реалізації поставленої мети. Методи, прийоми та форми організації діяльності учнів були підібрані доцільно та раціонально. Обрані засоби навчання  допомогли ефективно та доцільно провести урок. Різноманітність усних вправ та наявність евристичної бесіди сприяла розвитку комунікативної компетенції. На уроці простежувався зв’язок навчання з вихованням та життям. Протягом уроку збагачувався словниковий запас учнів. Робота результативна, учні засвоїли новий матеріал, з зацікавленістю виконували всі завдання.
Труднощі у роботі полягали в тому щоб доречно і правильно підібрати навчальний матеріал, методи, прийоми, завдання щоб учні якнайкраще засвоїли нову тему.
На уроках потрібно ураховувати ступень складності певних завдань залежно від вікових і психологічних особливостей учнів, звертати увагу не тільки на нову тему, а й на всю роботу учнів і їх знання з попередніх тем.

Звіт

про проходження педагогічної практики

студентки 5 курсу групи УА

Полькової Поліни Михайливни

практику проходила у 5-Б, 8-Б класі СШ №45
з 31.11 по 02.12.2011р.
Груповий керівник Надточій В. В.
Керівник від бази практики Овсієнко Н. А.


1. Кількісні результати педагогічної практики.


Відвідано 6 уроків учителів (з них 2 мови, 4 літератури)
Відвідано 6 уроків практикантів ( з них 5 мови, 1 літератури)
Проведено 11 уроків (з них 7 мови, 4 літератури)
Відвідано 3 позакласних заходів
Підготовлено 1 позакласний захід


   2. Зміст та характеристика навчально-виховної роботи студента під час практики.
Пiд час проходження практики я мала можливiсть отримувати консультації від учителя-предметника та группового керiвника. У школі було створено всі умови для проходження практики. Учителі української мови й літератури мають високу фахову й методичну підготовку. Шкільні кабінети української цови і літератури достатньо обладнані технічними засобами навчання, забезпечені наочними посібниками, науковою, навчальною та методичною літературою. Я вiдвiдувала уроки студентiв та аналiзувала їх з теоретичним обґрунтуванням рiзних сторiн навчальної дiяльностi. Я спостерiгала та узагальнювала досвiд учителя, переносила ефективнi форми i прийоми роботи в практику своєї педагогiчної дiяльностi. Я записувала щоденнi висновки в щоденник практики. Протягом практики я провела 12 уроків, з яких 2 були залiковими. Усі уроки були обговорені з учителем і методистом.

3. Найтиповіші помилки, найбільші  труднощі у навчально-виховній роботі.

Я не завжди могла підвести учнів до сприйняття наочності та організувати роботу з нею. Найчастіше наочність виконувала лише ілюстративну функцію, а не була важливим органічним елементом уроку.
Менi було складно рацiонально поєднувати колективнi та iндивiдуальнi форми роботи. Я не завжди могла правильно визначити, скiльки часу потрiбно учням для виконання iндивiдуального завдання.
Я не завжди могла пiдтримувати дисциплiну на уроцi й намагалася утримувати увагу класу зауваженнями.
Також було дуже складно оцінювати відповіді учнів, бо завжди боялася занизити чи навпаки, зависити оцінку, отримавши потім негативну реакцію вчителя чи учнів.

4.Особисті досягнення. Методичні творчі знахідки, відкриття, 
нестандартні рішення.

Завдяки практицi у школі я змогла розвинути в себе багато умінь і навичок. Я навчилася:
– чiтко ставити мету уроку;
– добирати органiзацiйнi форми, методи й засоби проведення урокiв;
– формулювати питання за вивченим матерiалом;
– проводити iнструктаж до виконання завдань;
– проводити iндивiдуальну та колективну роботу;
– органiзовувати словникову роботу;
– проводити аналiз контрольних робiт;
– оцінювати та аналізувати письмовi роботи учнiв;
– планувати роботу з розвитку мовлення;
– виявляти рiвень сформованостi мовленнєвої компетенцiї учнiв;
– виготовляти наочність;
– використовувати дидактичний матеріал для уроків;
– встановлювати i пiдтримувати рiзнi мовленнєвi контакти: вчитель-клас, вчитель-учень, учень-учень;
– виправляти помилки учнiв, використовуючи мовленнєвий спосiб виправлення.

5. Виконання індивідуального завдання з методики викладання мови (тема, реалізація, результати).

Я працювала за темою свого наукового дослiдження «Особистісно-орієнтований підхід до вивчення ліричних творів». Я опрацювала тематичнi журнали, склала бiблiографiчнi списки. Я вивчала досвід вчителів стосовно цієї теми щоб у подальшій роботі використати його як базу для свого дослідження.
6. Загальні висновки. Чого навчилися на практиці, які виявили прогалини.

 Педагогічна практика принесла задоволення від роботи з дітьми, закріпила впевненість у правильності вибору професії й фаху, викликала прагнення вивчати спеціальні та психолого-педагогічні дисципліни у вузі, вдосконалювати свої педагогічні здібності, розширювати свою ерудицію. Вона поглибила, закріпила мої знання з фахових і психолого-педагогічних дисциплін, здобуті в унiверситетi, та дала змогу застосувати їх на практиці.
Протягом практики я вдосконалила свої вміння проводити різні типи уроків, застосовувати різні методи й форми роботи, які активізують пізнавальну діяльність учнів.
Практика дала менi змогу відповідно до знань з педагогіки та психології проводити навчально-виховну роботу з дітьми середнього шкільного віку.

7. Пропозиції щодо теоретичної і практичної підготовки в університеті організації та проведення практики

На заняттях методики викладання української мови та лiтератури я пропоную наводити приклади помилок, припущених пiд час складання конспектiв урокiв та проведення урокiв. Це допоможе студентам уникнути таких помилок на педагогiчнiй практицi.



Конспект уроку
Української мови, проведенного
Польковою Поліною Михайлівною
У 8-Б класі 20.12.2011

Тема: Односкладні речення з головним членом – підметом. Називні речення. Яким буде третє тисячоліття?

Мета: розглянути односкладні речення з головним членом-підметом, закріпити навички розбору називних речень; формувати вміння правильно визначати ці речення, відрізняти від двоскладних, виховувати в учнів мовленнєву культуру.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Методи і прийоми: евристична бесіда, робота в группах, творче завдання

Обладнання: підручник 8 класу, малюнки з зображенням природи для опису,
картки для творчого завдання, таблиці.


План-конспект уроку
(структурно-композиційна схема)
     1. Орг. момент

2.     Оголошення теми та мети

3.     Мотивація до навчальної діяльності

4.     Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

- евристична бесіда

- робота в группах

5.     Закріплення вивченого матеріалу

- синтаксичний розбір речення

- творче завдання

6.     Підсумок уроку

- Оцінювання

- д. з.





Хід уроку:

1.     Орг. Момент
2.     Оголошення теми та мети

- Сьогодні темою нашого уроку є «Односкладні речення з головним членом – підметом. Називні речення.»

3.     Мотивація навчальної діяльності

Виконання завдання (схеми) на дошці

4.     Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

- евристична бесіда

- Сьогодні ми й розглянемо називні речення. Зверніть увагу на таблички на ваших партах. Зачитайте їх, будь ласка.

- Що таке називне речення?
- Чим виражається головний член?
- де частіше всього вживаються називні речення?

- Відкрийте підручник на сторінці 123, давайте прочитаємо текст «Загляньмо в майбутнє»

- Робота з підручником

1.     Чим цікавий японський календар?
2.     Чи збулися якісь із перелічених у ньому передбачень?

- Знайдіть у тексті називні речення. (Комп’ютеризація. Повна автоматизація. Космічний туризм.)

- Робота у дошки Впр. 273, впр. 274 (3)

- Робота в групах

     - А зараз за прикладом цієї вправи. Опишіть 2 малюнка, для цього вам потрібно поділитися на 2 групи (3 хвил.). Один з групи захищає.

5.     Закріплення вивченого матеріалу

- впр. 280
- читаємо 285 послідовність синтаксичного розбору односкладного речення

- Синтаксичний розбір речень

Виконаємо 2 за варіантами

- Творче завдання

- Використовуючи називні речення, складіть і запишить свій варіант початку твору на одну з тем: (картки) «Карпати», «Море», «Котедж», «Листопад», «Прогулянка», «Поїздка», «Дощ», «Гість», «Мати», «Салют».

6.     Підсумок уроку
- Оцінювання
- Д. з.
Додаток Б
Оформлення дошки:
Двадцяте грудня
Класна робота
Односкладні речення з головним членом – підметом. Називні речення. Яким буде третє тисячоліття? 


             
Впр. 273
1.     Сонечко. 2. Прозорий вересень. 3. Звичайний, буденний день. 4. Ліс… Степ… Море… 5. Вітальня, сміх, обійми. 6. Червоне листя винограду.            7. Безмежні степи.

Впр. 280
1.     Квітневий день. 2. Голубі пригірки незабудок. 3. Ясний лужок, у ромашках. 4. Маленький «Москвич» темно-вишневого кольору. 5. П’ята година дня. 6. Двадцять перше. Ніч. Понеділок. 7. Ось і наш сад. 8. Яскраві голубі дні. Синє море. 9. Ось веселка. Весело жити!


              просте
          односкладне


                            Додаток В
Оформлення сторінки учнівського зошита:

Двадцяте грудня
Класна робота
Односкладні речення з головним членом – підметом. Називні речення. Яким буде третє тисячоліття?

Впр. 273
1.     Сонечко. 2. Прозорий вересень. 3. Звичайний, буденний день. 4. Ліс… Степ… Море… 5. Вітальня, сміх, обійми. 6. Червоне листя винограду.            7. Безмежні степи.

Впр. 280
1.     Квітневий день. 2. Голубі пригірки незабудок. 3. Ясний лужок, у ромашках. 4. Маленький «Москвич» темно-вишневого кольору. 5. П’ята година дня. 6. Двадцять перше. Ніч. Понеділок. 7. Ось і наш сад. 8. Яскраві голубі дні. Синє море. 9. Ось веселка. Весело жити!





















Самоаналіз уроку української мови,
 проведенного
Польковою Поліною Михайлівною
У 8-Б класі 20.12.2011

Тема: Односкладні речення з головним членом – підметом. Називні речення. Яким буде третє тисячоліття?

Мета: розглянути односкладні речення з головним членом-підметом, закріпити навички розбору називних речень; формувати вміння правильно визначати ці речення, відрізняти від двоскладних, виховувати в учнів мовленнєву культуру.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу


Місце уроку в системі роботи з української мови відповідає логіці навчального процесу.
Урок проведений на належному науковому та дидактичному рівні. При плануванні та проведенні уроку дотримувалася загальнодидактичних вимог. Тип та структура уроку відповідають його цілям і завданням. Час на види роботи був розподілений раціонально та доцільно. Обрані шляхи досягнення мети, комплекс прийомів, завдань сприяли реалізації поставленої мети. Методи, прийоми та форми організації діяльності учнів були підібрані доцільно та раціонально. Обрані засоби навчання  допомогли ефективно та доцільно провести урок. Різноманітність усних вправ та наявність евристичної бесіди сприяла розвитку комунікативної компетенції. На уроці простежувався зв’язок навчання з вихованням та життям. Протягом уроку збагачувався словниковий запас учнів. Робота результативна, учні засвоїли новий матеріал, з зацікавленістю виконували всі завдання.
Труднощі у роботі полягали в тому щоб доречно і правильно підібрати навчальний матеріал, методи, прийоми, завдання щоб учні якнайкраще засвоїли нову тему.
На уроках потрібно ураховувати ступень складності певних завдань залежно від вікових і психологічних особливостей учнів, звертати увагу не тільки на нову тему, а й на всю роботу учнів і їх знання з попередніх тем.



Конспект
Уроку української літератури
Проведенного Польковою Поліною Михайлівною
У 5-Б класі 30.11.2011

Тема: І. Франко. «Грицева шкільна наука». Образ сільського школяра Гриця.

Мета: допомогти учням з’ясувати авторську позицію І. Франка до навчання, поглибити знання тексту «Грицева шкільна наука». Розкрити образ Гриця, підтверджуючи словами з тексту.

Тип: Урок вивчення нового матеріалу.

Завдання: 1. Актуалізувати знання учнів щодо біографії І. Франка;
                  2. Поглибити знання тексту «Грицева шкільна наука»;
                  3. Навчити переказувати певні фрагменти тексту, до яких стосуються питання вчителя.
                  4. Вчити висловлювати і доводити свою думку.
                  5. Розвивати мовлення учнів.

Методи і прийоми: евристична бесіда, метод проблемних запитань, робота з картками, самостійна робота з текстом.

Обладнання: підручник 5 класу, дидактичний матеріал для вчителів, портрет І. Франка.





План-схема уроку
(структурно-композиційна схема)
1.     Орг. Момент

2.     Відновлення опорних знань, умінь навичок

- Евр. Бесіда

- робота з картками (самостійна робота з текстом)

     3. Аналіз мовного матеріалу

     4. Мотивування навчальної діяльності. Визначення теми та мети уроку.

     5. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

          - Складання плану опису

     6. Закріплення знань, формування вмінь, навичок.

     7. Підведення підсумків уроку.

     8. Підготовка учнів до виконання д. з.







Хід уроку:
1.     Орг. Момент
2.     Відновлення опорних знань, умінь, навичок.
- Евристична бесіда

Учитель: - На тому уроці ми почали вивчати твір І. Ф. «Грицева шкільна наука». Сьогодні ми продовжуємо працювати, вдома ви повинні Були прочитати цей твір. Ті учні що отримали картки з запитаннями - самостійно готуються, шукають рядки в тексті на підтвердження своїх слів – поки весь клас працює зі мною:
1)Хто автор цього твору? Як його ще називають?
2)Які цікаві факти з його біографії ви запам’ятали?
3)Як звуть головного героя твору?

- перевірка самостійної роботи з картками

3.     Аналіз мовного матеріалу
- Ви зараз навчаєтесь у школі, вже добре знаєте шкільну організацію, правила поведінки. А порівняно із сучасною, яка була школа, до якої ходив Гриць? У чому різниця між тією школою і сучасною? Знайдіть рядки в тексті, які характерізують школу.
Отже, який ми можемо зробити висновок? (батьки не грамотні, твір можна вважати автобіографічним…)
4.     Мотивування навчальної діяльності. Визначення теми та мети уроку.

- Отже, ми зараз дуже добре попрацювали з текстом, всі вже зрозуміли хто такий Гриць і що він собою уявляє. Як вив же встигли помітити, тема нашого уроку – образ Гриця і мета наша розкрити цей образ.

5. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
- Складання плану опису
    
5.     Закріплення знань, формування вмінь, навичок

- Молодці, зараз вже набагато легше буде дати усну характеристику образу Гриця. Хто хоче спробувати?

6.     Підведення підсумків уроку

     - Що нового дізналися?
     - Що навчилися робити?
     8. Підготовка учнів до виконання д. з.
     - намалювати Гриця і на наступному уроці ви будете підтверджувати свої усні описи малюнками. Дякую за роботу, до побачення!
















Додаток Б


Оформлення дошки:

Тридцяте листопада
Класна робота
І. Франко. «Грицева шкільна наука». Образ сільського школяра Гриця.

Додаток В
1.     Які моменти найбільше сподобалися (текст)
2.     Хто такий Гриць (текст)
3.     Чому його віддали до школи? (текст)
4.     Що трапилося у школі? (текст)
5.     Чому він їв крейду? (текст)
6.     Як поводив себе на уроці? (текст)
7.     Чому перестав ходити до школи? (текст)
8.     Як зустріли гусі? (текст)
9.     Чим був вражений Гриць? (текст)

Додаток Г
Оформлення сторінки учнівського зошиту

Тридцяте листопада
Класна робота
І. Франко. «Грицева шкільна наука». Образ сільського школяра Гриця.

План:
1.     Гриць – простий селянський хлопець
2.     Портрет Гриця
3.     Ставлення Гриця до школи
4.     Труднлщі в навчанні (чи легко було Грицю вчитися? Чому?)
5.     Мова гриця
6.     Через рік (чи вдалося Гриця навчити читати?)
7.     Повернення на пасовисько 

Самоаналіз уроку української літератури
проведеного
 Польковою Поліною Михайлівною
У 5-Б класі 30.11.2011

Тема: І. Франко. «Грицева шкільна наука». Образ сільського школяра Гриця.

Мета: допомогти учням з’ясувати авторську позицію І. Франка до навчання, поглибити знання тексту «Грицева шкільна наука». Розкрити образ Гриця, підтверджуючи словами з тексту.

Тип: Урок вивчення нового матеріалу.

Місце уроку в системі роботи з укр. Мови відповідає логіці навчального процесу.
Урок проведений на належному науковому та дидактичному рівні. При плануванні та проведенні уроку дотримувалася загальнодидактичних вимог. Тип та структура уроку відповідають його цілям і завданням. Час на види роботи був розподілений раціонально та доцільно. Обрані шляхи досягнення мети, комплекс прийомів, завдань сприяли реалізації поставленої мети. Методи, прийоми та форми організації діяльності учнів були підібрані доцільно та раціонально. Обрані засоби навчання допомогли ефективно та доцільно провести урок. Різноманітність усних вправ та наявність евристичної бесіди сприяла розвитку комунікативної компетенції. На уроці був зв’язок навчання з вихованням та життям. Протягом урокузбагачувався словниковий запас учнів. Робота результативна, учні засвоїли новий матеріал, закріпили вже вивчений, із зацікавленістю виконували всі завдання.
Труднощі у роботі полягали в тому, щоб доречно і правильно підібрати  навчальний матеріал, методи, прийоми, завдання щоб учні якнайкраще засвоїли нову тему.
На уроках потрібно ураховувати ступінь складності певних завдань залежно від вікових і психологічних особливостей учнів, звертати увагу не тільки на нову тему, а й на всю роботу учнів і їх знання з попередніх тем.









































понедельник, 19 декабря 2011 г.

Звіт 

про проходження педагогічної практики

студентки 5 курсу групи УА

Полькової Поліни Михайливни

практику проходила у 5-Б, 8-Б класі СШ №45
з 31.11 по 02.12.2011р.
Груповий керівник Надточій В. В.
Керівник від бази практики Овсієнко Н. А.


1. Кількісні результати педагогічної практики.


Відвідано 6 уроків учителів (з них 2 мови, 4 літератури)
Відвідано 6 уроків практикантів ( з них 5 мови, 1 літератури)
Проведено 11 уроків (з них 7 мови, 4 літератури)
Відвідано 3 позакласних заходів
Підготовлено 1 позакласний захід


   2. Зміст та характеристика навчально-виховної роботи студента під час практики.
Під час проходження практики мною був підготовлений 1 позакласний захід на тему "Про дружбу і товаришування". Таким чином я намагалася розширити поняття дружби і товаришування, виховувати в учнів звичку уважно ставитися до товаришів, вміння бачити хиби у своїй поведінці і виправляти їх.

Також я відвідала уроки української мови та літератури, проведені вчителем та студентами-практикантами. Провела уроки української мови і літератури. Все було виконано в необхідному обсязі.



  3. Найтиповіші помилки, найбільші  труднощі у навчально-виховній роботі

Під час проходження практики я зіткнулася з такими труднощами як складність добору потрібних і доречних вправ для сприйняття і засвоєння нового матеріалу, також зрозуміла важливість пояснення незнайомих слів одразу ж, а також виправлення учнівських помилок миттєво, бо якщо цього не зробити одразу потім виникають ще більші складності з розумінням і поясненням.


 4.Особисті досягнення. Методичні творчі знахідки , відкриття, нестандартні рішення.
Під час проходження практики вже по справжньому відчула відповідальність яка покладається на вчителів, відчула радість від того моменту коли розумієш що діти дійсно засвоюють матеріал і можуть користуватися поданими тобою знаннями. Також зрозуміла що можу утримувати увагу учнів, підтримувати належну дисципліну в класі, що учням цікаво на моїх уроках. Навчилась організовувати роботу класу, використовувати різні методи, прийоми та форми роботи. Викладати уроки згідно з програмою та календарним плануванням.  



 5.Виконання індивідуального завдання з методики викладання мови (тема, реалізація, результати). 

Я виконали всі запропоновані  загальні завдання. Робота з ними призвела до підвищення наших результатів, здобуття досвіду. 

 6. Загальні висновки. Чого навчилися на практиці, які виявили прогалини.

Під час практики я навчилася проводити уроки, стояти перед аудиторією, спілкуватись з учнями, заінтересовувати та утримувати їх увагу, знаходити, вибирати й систематизувати потрібний матеріал для підготовки уроку. Я відчула себе справжньою вчителькою. Побачила, що  на справді вмію добре, а над чим треба ще працювати.


 7. Пропозиції щодо теоретичної і практичної підготовки в університеті організації та проведення практики

Пропозицій ніяких немає. Мені все сподобалось.